GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
3 Haziran 2019 Pazartesi

Abdül Batur’un Konak’ta başarı hikayesi yeniden yazılacak

Nüfusun yaşlandığı, binaların eskidiği, tarih ve kültür varlığı açısından zengin, İzmir’in kalbi Konak’da Belediye Başkanlığı görevi; prestijli, bir o kadar da zor bir görev.

Ne var ki; Abdül Batur gibi geçmişi Narlıdere’deki başarı hikayesiyle dolu üreten, çözümcü Belediye Başkanı’nın Konak’da kentsel dönüşümle güvenli yaşamı ve kent estetiğini oluşturması, yaşam kalitesini artırması, vatandaşın belediye hizmetlerine erişimini kolaylaştırması; çok zor olmayacak.

Bu arada; Ege-Koop yönetimiyle birlikte gerçekleştirdiğimiz kutlama ziyaretinde Batur’u yol haritasını belirlemiş, kararlı, projeleri hazır, umutlu ve enerjik gördüm.

Kentsel dönüşümde önceliği Gültepe ve Yeşildere’ye vereceğini vurgulayan Konak Belediye Başkanı Batur; yol haritasını kentsel dönüşüm konusunda bilgi birikimine ve zengin deneyime sahip Ege-Koop’la birlikte çizmek istediğini söyledi.

Batur; kentsel dönüşüm operasyonunda oluşacak “değer artışı”nı kent halkına ve paydaşlara yansıtmayı “temel prensip” saydığını da anlattı.

Batur; oluşacak kentsel değer artışının halkın “yaşam kalitesi”nin artışına dönüşeceğini de vurguladı.

BATUR’UN BAŞARI HİKAYESİ

Batur’un başarı hikayesinin temelinde toplumcu, katılımcı, saydam, hesap verebilen, halkın ihtiyaç ve tercihlerini önceleyen insan odaklı demokratik ve özgürlükçü sosyal belediyecilik felsefesi var.

Konak Belediye Başkanı Batur,sosyal belediyecilik uygulamalarında halkı “söz” ve “karar” sahibi yapan, halkla iletişim kanallarını açık tutan “toplumcu belediyecilik” modelinin ülkemizdeki öncülerindendir.

Ayrıca; Konak Belediye Başkanı Batur; insan sevgisini, dayanışmayı, verimli hizmet üretimini; hakkı, hukuku, adaleti kendisine “rehber” edinen, yaşanabilir bir kentte “kaliteli” kamu hizmetine erişimi kolaylaştıracak kararları alıp uygulama konusunda da yetkin, donanımlı bir “kent” yöneticisidir.

EGE-KOOP’LA YOL HARİTASI

Belediye meclis üyeleriyle “Kentsel Dönüşüm Komisyonu” kurduğunu, İmar Müdürlüğü bünyesinde de “Kentsel Dönüşüm Amirliği” oluşturduğunu anlatan Konak Belediye Başkanı Batur; ziyaretimiz sırasında, “Ege-Koop kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli kurum. Ege-Koop’la birlikte yol haritası çizeriz diye düşünüyorum” dedi.

Öte yandan; kentsel dönüşüm konusunda Narlıdere’deki başarılarını ve deneyimlerini Konak’a taşıyacak olan Batur; 1999’da daha Türkiye’de ve İzmir’de kentsel dönüşüm konuşulmaz, tartışılmazken Narlıdere’de vatandaşın komşusu ve yeri değiştirilmeden, hak sahiplerinin aynı zamanda “söz” ve “karar” sahibi olduğu, mağduriyet ve hak kaybının yaşanmadığı “yerinde dönüşüm”le örnek bir kentsel dönüşümü gerçekleştirdi.

Batur; görüşmemizde Konak’da belediyeyi sivil toplum örgütleriyle, muhtarlarla, Konak halkıyla demokrasiye, yerel yönetime “içerik” ve “kalite” kazandıran bir anlayışla birlikte yöneteceğini, Konak’ın sorunlarını Konak halkıyla belirleyeceğini ve “öncelik sırası”na göre de “çözüme kavuşturacağının” altını çizdi.

Sonuç olarak: Batur’un Konak’da yazacağı başarı hikayesinin ilk sayfası; Gültepe’de gerçekleştireceği kentsel dönüşüm operasyonu olacak.

Not: Ege’de SonSöz Ailesi’nin ve Halkımızın Ramazan Bayram’ını sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle içtenlikle kutluyorum.