GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'CHP'nin önceliği kazanamadığı ilçelerdir'
Deniz Yücel
11 Mart 2020 Çarşamba 00:00

'CHP'nin önceliği kazanamadığı ilçelerdir'

Yazarımız Muhittin Akbel, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile kongre sonrası partinin hedefleriyle ilgili konuştu.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile gündemi konuştuk. Yücel, "bir dokun, bin ah işit" misali, sorduğum her soruya, kapsamlı cevaplar verdi. İktidarı eleştirirken, lafını esirgemedi. CHP'li belediyelere yapılan baskılara rağmen başkanların, büyük bir özveriyle hizmet vermeye çalıştığına vurgu yapan Başkan Yücel, önümüzdeki süreçte tüm örgütten olağanüstü bir performans bekliyor.

İşte sorularımız ve CHP İl Başkanı Deniz Yücel'in cevapları:

- CHP İlçe örgütlerinin bazılarının geçmişte düşük performans gösterdiği yönünde görüşler hakim. Dolayısıyla çoğu ilçede yeni isimler göreve geldi. Onlardan beklentileriniz nelerdir?

- İlçe kongrelerini yaptık. Yönetim kurulu üyelerimizin görevlendirmelerini yaptık. Daha verimli, daha üretken ve projelere dayalı bir hizmet süreci bekliyoruz. Kazanamadığımız ilçeler var. Oralardan başlayarak, onlara öncelik vererek, hızlı bir çalışma temposu yakalayacağız. Yerel yönetimlerimizle daha bir iç içe, onların hizmetlerini, projelerini halka doğru anlatarak, dolayısıyla halkın beklentilerini ve ihtiyaçlarını dinleyerek, bunların hizmet olarak geri dönüşü sağlayarak, örgütler olarak köprü olmayı düşünüyoruz.

- CHP'li ilçe belediye başkanlarından memnuniyet düzeyiniz nedir?

- Belediye başkanlarımız, çok zor şartlarda hizmet vermeye çalışıyor. Özellikle ilçe belediyelerimizin imkanları çok sınırlı. İller Bankası gelirlerine devlet, kesintiler yapıyor. Bu zor şartlara rağmen belediye başkanlarımız özveriyle, fedakarca hizmet vermeye gayret ediyorlar. Şu koşullarda belediye başkanlığı yapmak gerçekten çok zor. Çünkü her fırsatta, yerel yönetimlerin yetkilerini kısıtlamaya çalışan bir iktidar var. Belediye başkanlarımızın, gün geçtikçe daha verimli olacaklarına inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin öncelikleri bellidir. CHP'li belediyelerin birilerine rant sağlama veya birilerine kaynak yaratma imkan yaratma önceliğinde asla ve asla olmamışlardır. Halkın ihtiyaçları, kentin ihtiyaçları, vatandaşın ihtiyaçları her zaman önceliklidir. Belediye başkanlarımız da bunlara dikkat ederek görevlerini yapıyorlar.

- Hükümet yetkililerinin, İzmir'e geldiklerinde sadece AK Partili ilçe belediyelerini ziyaret etmesi, CHP'li belediyeleri nasıl etkiliyor?  Bergama Belediyesi'nden bazı işçilerin işten çıkarılmasının altında hangi sebep yatıyor?

- O konuda Cumhuriyet Halk Partili belediyelere karşı bazen daha açık ve net bir şekilde olumsuz tablolarla, hedef gösteren tavırlarla karşılaşabiliyoruz. Bazen soğuk savaş gibi, sonuçta belediye başkanları da hükümet de iktidar da bu ülkeye hizmet eden karakterlerdir, örgütlenmelerdir. Bazen ayrımcılık, ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Koşullar ne olursa olsun, bunların hiçbiri bizi, Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri yıldıramaz, yıldıramıyor da... Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden işten çıkarılmalar olduğuna yönelik eleştiriler oluyor. CHP'li belediyeler, hiçbir zaman partizanlık yapmadılar. Başka siyasi partiden, görüşten oldukları için bir kişiyi bile işten çıkarmadılar. Ne yazık ki Bergama'da işçi kardeşlerimiz, mevcut belediye başkanı tarafından işten çıkarıldı. Tek suçları, Cumhuriyet Halk Partili olmaları, CHP iktidarında işe girmiş olmalarıdır. Bizim asla böyle bir düşüncemiz olmadı, olmayacak da.

- Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz'un tutuklanmasını, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'nın bir tweet üzerinden suçlanmasını nasıl okumak lazım?

- AKP hükümeti, ülkeyi her geçen gün demokrasiden daha da uzaklaştırıyor. Siyasete bakış açıları çok ilginç. Kuvvetler ayrılığı prensibi, fiilen ortadan kalkmış durumda. Yargıyı, yürütmenin sopası gibi kullanıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Oda TV'nin kapatılması, genel yayın yönetmenin, muhabirinin tutuklanması, basın özgürlüğünün ne kadar yok edildiğini somut bir şekilde bizlere gösteriyor. Tabii ki belediye başkanlarımızın üzerinde de baskı kurmaya çalışıyorlar. Urla belediye başkanımızla ilgili yargı süreci işliyor. Biz inanıyoruz ki, bu suçlamalardan beraat edecektir. Yine, Gaziemir Belediye Başkanımızı, AKP İlçe Başkanı tarafından hedef gösteriliyor. Başkanımıza gerekli desteği elbette vereceğiz. Neticede zaman zaman AK Partili yöneticilerin yapmış oldukları açıklamalar, sosyal medya paylaşımları ile, insanları kin, nefret, öfke üzerinden ötekileştirme, hatta toplumu kutuplaştırma çabası içindeler. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun defalarca gündeme taşıdığı 15 Temmuz darbe gecesi HTS kayıtlarının açıklanması talebi yerine getirilirse,  yer yerinden oynayacaktır. Ama kamunun, devletin tüm imkanları ellerinde. Anayasamıza göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı, işine geldiğinde AKP Genel Başkanı oluyor, işine geldiğinde Cumhurbaşkanı oluyor. Ama biz umudumuzu hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. AKP'nin bu gündemi değiştirmeye yönelik çabalarına izin vermeyeceğiz, taviz vermeyeceğiz. Şu anda Türkiye'nin en büyük sorunu, ekonomidir, istihdamdır, üretmeyen Türkiye'dir, yönetilemeyen Türkiye'dir. Dış politikada gelmiş olduğumuz nokta, hepimizi çok üzüyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak toplumun tüm kesimiyle sıcak ilişkiler halinde olarak, sorunlara çözüm üretmek için gayret edeceğiz.

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile aranızın iyi olmadığı iddiaları var. İl kongresi öncesi ve sonrası, Milletvekili  Tuncay Özkan ile yakınlaşmanız çok konuşuldu. Partililer, sizden bir açıklama bekliyor.

- Bizim aramızda herhangi bir problem yok. Ne benim Tunç Soyer ile sorunum var, ne Tunç Beyin Tuncay Özkan ile problemi vardır. Bir görüş ayrılığı söz konusu değildir. Cumhuriyet Halk Partisi'ni evvela partimizi iktidara taşımak, ülkemize hizmet etmek için gayret eden insanlarız. Büyükşehir Belediye Başkanımız da bizim için çok değerlidir. Tuncay Bey, milletvekilimiz, artı genel başkan yardımcımız.Elbette tüm vekillerimizle, genel başkan yardımcılarımızla yakın ilişki halinde olacağız. Özkan gibi diğer milletvekillerimiz de bizim için değerlidir. Siyasette her zaman spekülasyonlar olur. Algı yönetimi, parti içinde de dışında da olabilir. Görüş ayrılığı iddiası, algı yönetiminden başka bir şey değildir. Kongrelerimizi bitirdik, kurultaya odaklandık. Partinin üst yönetim kadroları seçilecek ve Cumhuriyet Halk Partisi, iktidar yürüyüşüne devam edecektir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Lombak
 15 Mart 2020 Pazar 02:41
İlçe kaybetmenin simya formülü Saint'tedir. Bkz.
 Beydağlı
 11 Mart 2020 Çarşamba 17:12
Önce kazandığı ilçeleri sahip çıksınlar da kazanamadıkları ötede kalsın...
 esma
 11 Mart 2020 Çarşamba 16:31
Kendi delegesinden py alamayan il başkanı nasıl oy isticek.
 YÜCEL
 11 Mart 2020 Çarşamba 15:19
bu il başkanıyla mı iktidar olacak CHP?
 xxx
 11 Mart 2020 Çarşamba 10:17
kesinlikle milletin derdi chp de olsa il başkanlığı anlamında koltuk. o atkıyla bu teden bakmalarla bu iş olmaz. İl başkanın zaten öyle bir derdi yok. İzmirde chp yöneticileri memuriyet yapıyor.
 Partili
 11 Mart 2020 Çarşamba 09:18
Parti içi kıyım ve muhalefet hızla çoğalıyor. Il başkanı rahat bir oy da alsa koltuğunu korudu gerisi önemli değil ön seçim olmadığı sürece iktidara yürümek hayal olur...
Diğer Röportajlar