GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
8 Kasım 2019 Cuma 10:08

Kurultay süreci resmen start aldı: İşte İzmir’deki ilk gün sonuçları...

Olağan kurultay süreci mahalle delege seçimleriyle başladı. Karabağlar’da çift liste ile seçime gidilen Özgür Mahallesi’nde zarfların fazla olması gerekçe gösterilerek iptal kararı alındı.Bornova'nın tek delege çıkaran Yakaköy Mahallesi'nde ilginç bir seçim yaşandı. Kıyasıya rekabete sahne olan sandık mesaisi 20-19 biterken Fezayir Karadağ delege seçildi. Gaziemir'de sürpriz bir gelişme yaşandı. İlçe siyasetinin önemli ismi Nursoy Millet İttifakı gereği CHP'li meclis üyesi olan ve İYİ Parti'ye dönmeyen Emin'e mahallesinde seçim kaybetti.

Mehmet İŞLER/ EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) olağan kurultay süreci resmen start aldı. Gözler partinin kalesi konumunda olan İzmir’de… Yerelden başlayan parti içi yarışların ilk ayağı mahalle delege seçimleri olacak. Bu seçimlerin Aralık’ın ilk haftası sonlanması bekleniyor.

8 Kasım Cuma Günü itibariyle İzmir’de mahalle delege seçimleri için kurulan sandıklar:

Bornova: Yakaköy

BORNOVA’DA İLGİNÇ YARIŞ: TEK DELEGELİK İÇİN KIYASIYA REKABET!
Bornova’da ilk gün mesaisinde ilginç bir seçim yaşandı. Tek delegenin çıktığı Yakaköy Mahallesi’nde beyaz liste temsilcisi olan Fezayir Karadağ 20 oy alarak ipi göğüsledi. 19 oyda kalan Hakan Karayağcı ise delege seçilemedi. Bornova İlçe Başkanı Asım Güven, “Yakaköy’deki seçim geride kaldı. İlk delegemiz seçildi. Beyaz liste kazandı. Biz kazanamayan arkadaşımızı kaybeden olarak görmüyoruz. Bu parti içi bir yarıştır. Centilmen bir seçim atlattık” dedi.

Gaziemir: Aktepe, Atatürk, Fatih, Hürriyet, Menderes, Zafer

İLK GÜNÜN GALİBİ BEYAZ: İYİ PARTİ’DEN GELEN EMİN SEÇİLDİ, CHP’NİN ÖNEMLİ İSMİ LİSTE DIŞI KALDI!
İlçede mevcut yönetim beyaz liste ile temsil edildi. Beyaz listenin 4 mahallede seçim kazandığı görüldü ve mevcut yönetim ilk günün sonunda ağırlığını hissettirdi. Aktepe’de kırmızı ve beyaz liste yarıştı. Meclis Üyesi Ali Ekber Sarıgül’ün çıkardığı kırmızı liste kaybetti. Zafer ve Atatürk mahallelerinde tek listeli seçimler oldu. Buralarda beyaz liste galip geldi. Menderes Mahallesi’nde Mavi-Beyaz kapışması yaşandı. Gülen taraf beyaz liste oldu. Hürriyet Mahallesi’nde de Mavi ve Beyaz listelerin yarışı yaşandı. Muhalefetin yer aldığı mavi liste ipi göğüsledi.  Fatih Mahallesi’nde ilginç bir gelişme yaşandığı öğrenildi. Mavi ve Beyaz rekabetinin yaşandığı mahallede ilçenin önemli siyasetçilerinden önceki dönem meclis üyesi Abdurrahim Nursoy seçilemedi. Geçmiş süreçte İYİ Parti İlçe Başkanlığı yapan Leman Emin’in yer aldığı liste galip geldi. Emin, Millet İttifakı olarak girilen 31 Mart yerel seçimleri sırasında CHP’den meclis üyesi listesinde kendine yer bulan ve sonrasında İYİ Parti’ye dönmeyen isimler arasında yer alıyordu.

Karabağlar: Özgür, Reis

Partililer ilk gün heyecanı yaşarken metropolün en büyük ilçelerinden olan Karabağlar’da Özgür ve Reis mahallelerinde sandık kuruldu.

Reis Mahallesi’nde tek listeyle seçime gidildiği belirtildi. Buna göre; Melahat Elitemiz, Nezaket Orhon, Şükriye Dümen, Ünal Bakan, Özgün Özke, Hasan Kazımoğlu, Asım Yılmaz, Akın Ertok, Atilla Öztürker, Asil Kaya ve Köksal Şahin delege seçildi.

Özgür Mahallesi’nde ise kıyasıya bir rekabet yaşandığı aktarıldı. Ardından sayım sonrasında fazla zarf bulunduğunu gerekçe gösterilerek seçimin iptal edildiği belirtildi. İlçedeki muhalefet temsilcileri İlçe Başkanı Yıldız'a, 'seçimi biz kazandık iptal etti' diyerek tepki gösterdi. İlçe Başkanı Yıldız ise, 'Listelerde kim var kim yok bilmiyorum. Kim kimi destekliyor, görmeden nasıl bilinebilir?' dedi. 

İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız gelişmelerle ilgili ayrıca konuştu ve “Kullanılan oy ile zarfların arasında uyumsuzluk vardı. İmza sayısı eksik zarf fazla çıktı. Arkadaşlara söyledim uyumsuzluk varsa sayıma geçmeyin diye. Şu an değerlendirmeleri yapıyoruz. Erteledik. İl başkanımızla da görüşeceğiz. Listelerden bilgim yok” dedi.

İşte tutanak

Buca: Doğancılar, Zafer, Kaynaklar, Yıldızlar, Belenbaşı, Karaağaç, Kırıklar, 29 Ekim

Buca’da seçimler ilk olarak eski köy statüsünde olan mahallelerden başladı. Tek listeli seçimler gerçekleşti. Belenbaşı’nda Mehmet İnan, Onur İlhan, Zafer'de Bülent Tazegül, Kırıklar'da Sinan Öğüt, Karacaağaç’ta Osman Çınar, Doğancılar’da Ahmet Aygün, 29 Ekim’de ise Ali Rıza Nişancı delege oldu.

Bergama: Ahmetbeyler, Çitköy, Doğancı, Ferizler, Örenli, Paşaköy, Gazi Paşa, Turabey

Dikili: Bahçeli, Kıratlı, Gökçeağıl, Nebiler, Çukuralan, İslamlar, Kızılçukur

Kemalpaşa: Çiniliköy, Nazarköy, Vişneli