GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
11 Temmuz 2019 Perşembe 10:45

İzmir’de teknolojik demokrasi dönemi: Belediye ‘Önce ne yapalım?’ diye soruyor

Büyükşehir Belediyesi, 2020-2024 stratejik planına katkı koyabilmek için öneriler almaya başladı. İnternet sitesinde yer alan ankette vatandaşların kentte öncelikli gördükleri projeleri işaretlemesi isteniyor. Ayrıca proje öneri ekranının da 21 Temmuz’a kadar açık kalacağı, dileyenlerin bu süre içinde tasarılarını belediyeye iletmeleri ifade ediliyor.

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi, hazırlık aşamasında olan 2020-2024 stratejik planına katkı koyabilmek için önemli bir çalışmanın startını verdi. Haziran ayındaki mecliste sunumu yapılan fakat tam haliyle Eylül ayında kamuoyuna ilan edilecek olan plan için öneriler alınmaya başlandı.

Belediyenin web sitesinde ‘İnternet Üzerinden Yapılan Faaliyet Önceliklendirme Anketi’ adı altında İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT faaliyetleri üzerinden ‘Öncelik verilmesi gerektiğini düşündüğünüz faaliyetleri işaretleyiniz’ seçeneği sunuluyor. Katılımcılardan belli sayıda şık işaretlenmesi isteniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bölümünde 30 faaliyetten 7, İZSU kısmında 21 faaliyetten 5, ESHOT’ta da 22 faaliyetten 5 tanesinin öne çıkarılması bekleniyor. Anket şeklinde yapılan uygulamada havuzdaki faaliyetlerden öncelik sıralaması yapması isteniyor. Seçeneklerin belirlenmesi sonrasında anketin en alt kısmında not bölümü de yer alıyor.  Belediye yönetimi buradan çıkacak sonuçlara göre kentin en çok ihtiyaç duyduğu projeleri takvimde öne almayı planlıyor.

Vatandaş, muhtar, STK temsilcisi, İzmir Büyükşehir Belediye çalışanı, ESHOT çalışanı, İZSU çalışanı, Resmi kurum-kuruluş temsilcisi, ilçe belediye çalışanı kategorilerinden birini işaretleyerek ankete başlayan katılımcıların tercihleri sonrasında oluşacak tablonun stratejik planı aydınlatması bekleniyor.

Büyükşehir yönetiminin katılımcı demokrasi kapsamında gelecek cevapları dikkate alacağı ve bu yönde adım atacağı aktarıldı.

PROJE ULAŞTIRACAKLARIN DİKKATİNE: SON 10 GÜN!
Öte yandan belediyenin internet sitesinde proje öneri formu da bulunuyor. İsteyen katılımcıların kent için tasarladıkları projeleri belediyeye ulaştırmaları isteniyor. Proje öneri ekranının 21 Temmuz Pazar gününe kadar açık kalacağı ifade edildi.

SOYER CEMRE’DE AÇIKLAMIŞTI!
Başkan Soyer’in adaylık döneminde gerçekleştirdiği 1’inci Cemre buluşmasında ‘İzmir Vizyon Ortaklığı Kurulacak’ başlığı ve ‘Demokrasi’ bölümü altında önemli veriler sunulmuştu. Soyer, “Dayanışmayla, hep birlikte İzmir… Meslek odaları, sivil toplum, hemşeri dernekleri ile ilçe belediyeleri ve bölge halkı ile birlikte karar alacağız. Merkezi hükümet ile “İzmir Vizyon Ortaklığı” kuracağız. İlçe belediyeleri ile imar, temizlik vb. konularda dil ve uygulama birliği sağlayabilmek için eşgüdüm içinde çalışacağız. 30 ilçede aktif ve kapsayıcı Kent Konseyleri örgütlenmesine gideceğiz. Çocuk, genç, kadın, engelli meclisleri oluşturup, karar ve önerilerini öncelikle ele alıp hayata geçirmeye çalışacağız. Kurum içi iletişimi mükemmel hale getireceğiz. Çalışanlarımızın temel gücümüz olarak işlerimizin sahibi, denetleyicisi ve kendi oturduğu mahallesindeki gözlemcisi olmasını sağlayacağız. Dört mekanizma ile İzmirlilerin öncelik ve tercihlerini karar alma süreçlerine dahil edeceğiz” açıklamasını yapmıştı.

‘Belediye Cebinizde’, ‘Kararlar Cebinizde’, ‘Öneriler ve Katkılar Cebinizde’ ve ‘Belediye Bütçesi Cebinizde’ olarak 4 seçenek İzmirlilere ilan edilmişti. İlerleyen süreçte bu yönde de somut adımların atılacağı aktarıldı.