GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:11

İzmir Valiliği paylaştı: Trafiğe 'GTA'lı önlem

İçişleri Bakanlığı'nca yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Yaya önceliğini bir de GTA ile öğreniyoruz’ başlıklı video İzmir Valiliği’nin de internet sitesinde yer aldı.

EGEDESONSÖZ- İçişleri Bakanlığı'nca yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ‘Yaya önceliğini bir de Grand Theft Auto (GTA) ile öğreniyoruz’ başlıklı video Türkiye’deki birçok valiliğin web sitesinde kendine yer buldu. Bakanlık tarafından Youtube’a da yüklenen video, İzmir Valiliği’nin de internet sitesine eklendi.

2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı'nca başlatılan tanıtım kampanyaları sürerken ilginç bir hamle geldi.

Bakanlık özellikle genç neslin yakından aşina olduğu ve dünyada milyonlarca insanın ilgi gösterdiği bilgisayar oyunu GTA ile yaya önceliğine dikkat çekti. Hazırlanan videoda ‘Işık var, polis yok. Işığa uyulur’, ‘Işık var, polis var. Polise uyulur’, ‘Işık yok, polis yok. Yaya yola çıktığında sürücü durmak zorundadır.’ ‘Görev başarılı’ ibareleri ile kurallara uyulmaması halinde 'Yaya önceliği kuralını ihlal ettiğiniz için 488 TL para cezası kesilmiştir’, ‘Işıksız yaya veya okul geçidinde yaya yola adım attığında, sürücü durmak zorundadır’ görevleri yer aldı.