GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
16 Mayıs 2019 Perşembe 11:25

Kameralara böyle yakalandılar! Kocaoğlu savcılığa gidecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın adı ve bilgilerinin yer aldığı bir mektup kentteki bazı ev ve iş yerlerine gönderildi. Belgede 2018 yılındaki Cumhuriyet Bayramı tebriki yer alırken yöntemin yeni bir dolandırıcılık olup olmadığı merak edildi. Başkanların avukatlarıyla konuştuğu ve en kısa sürede harekete geçeceği öğrenilmişti. Bunun üzerine Kocaoğlu'ndan savcılığa gideceği yönünde bir açıklama geldi.

EGEDESONSÖZ- İzmir’de bazı ev ve iş yerlerine Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) kurum kıyafetlerini giymiş bazı kişilerce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için kutlama mesajı bırakıldığı öğrenildi.

Mektupta İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ismi yer alırken bayramın geride kalan yıl için 95’inci yıl kutlaması olması dikkat çekti. Yaşanan ilginç olay karşısında yöntemin yeni bir dolandırıcılık olabileceği yönünde kanaat meydana geldi.

KURUMUN BÖYLE BİR İŞLEMİ YOK
PTT’nin kurum kıyafetleri giymiş personellerce evlere, iş yerlerine bırakıldığı öğrenildi. Fakat PTT’nin böyle bir uygulaması olmadığı ve İzmirlilere dağıtım yapan personellerin resmi görevli sıfatını taşımadıkları aktarıldı.

İŞTE O ANLAR:

YENİ BİR DOLANDIRICILIK MI?
Kocaoğlu’nun kutlama yapan isim olması ve belgenin alt kısmında Akpınar’ın iletişim bilgilerinin yer alması akıllara ‘yeni bir dolandırıcılık yöntemi mi uygulanıyor?’ sorusunu getirdi. Zarf içinde gelen belgenin vatandaşlara iletilmesi ve karşılığında hem kimlik numarasının yazılması hem de imza istenmesinin sıkıntıya yol açabileceği ifade edildi. Alınan imzanın elektronik ortamda kopyalanabileceği, çeşitli şekillerde gerçekleşecek kullanımların da ticari ve hukuki anlamda vatandaşlara zarar verebileceği belirtildi.

KOCAOĞLU SAVCILIĞA GİDECEK!
PTT’den geldiğini iddia eden dağıtıcı ya da dağıtıcıların zarfları teslim ederken adres sahiplerinden tek tek imza alması sonrasında flaş gelişmeler yaşandığı öğrenildi. Zarfların gerçekliğini sorgulamak üzere PTT’ye giden bir kısım vatandaş damga ve barkodun sahte olduğunu öğrenince savcılığa suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, vatandaşların bu tür asılsız belgelere itibar etmemesini istedi. Kocaoğlu, kendisinin de Savcılığa suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.