GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Güncel
14 Eylül 2021 Salı 16:18

Ege'nin endüstriyel atıkları o ilçede toplanacak!

Ege bölgesinde yer alan 7 ilin endüstriyel atıklarının bertaraf edilmesi için kurulması planlanan “Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Bertaraf Tesisi” için Ekovar Çevre Grup Geri Dönüşüm A.Ş. düğmeye bastı. Firma 49 milyon TL'ye mal olmasını planladığı tesis için Çevresel Etik Değerlendirilmesi (ÇED) başvurusunda bulundu.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Ekovar Çevre Grup Geri Dönüşüm A.Ş. tarafından İzmir'in Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan Şehitkemal Mahallesi'ndeki Akçekise Mevkiinde “Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Bertaraf Tesisi” için düğmeye bastı.

Ekovar Çevre Grup Geri Dönüşüm A.Ş.  49 milyon 768 bin TL'ye mal olması beklenen proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ÇED başvurusunda bulundu. Proje kapsamında; Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa illerindeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı bulunan çelikhane tesislerinde çelik üzerim faaliyeti sonucunda oluşan cüruf atıklarının düzenli depolanma yöntemiyle bertaraf edilmesi amacıyla “Fiziksel Ön İşlem Tesisi” ve “Endüstriyel Atık Düzenli Depolama Tesisi”nin kurulması ve işletilmesi hedefleniyor.

İNŞAATTA 120 PERSONEL ÇALIŞACAK
Proje kapsamında tesisin inşaat aşamasında 120, işletme aşamasında ise 40 personelin istihdam edilmesi planlandığı açıklanan bilgiler içinde yer aldı.