GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
7 Nisan 2021 Çarşamba 22:48

Başkan Kayalar’dan çöp tesisi açıklaması: Net istiyorum!

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar meclis toplantısında kendisinden katı atık bertaraf tesisiyle ilgili kesin tavır bekleyen meclis üyelerine, “Çevreye zararı yoksa net istiyorum” dedi.

EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes ilçesinde yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisiyle ilgili tartışmalar sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in muhtarlarla toplantı yaparak ayrıntılarını anlattığı projede 350 kişinin istihdam edileceği açıklanmış, projenin çevreye zarar vermeyeceği vurgulanmıştı. CHP’li Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın ise sürecin en başından bu yana net olarak bir tavır bildirmemesi projeyi hayata geçirmek isteyen Büyükşehir cephesinde en büyük sorun olarak görünüyordu. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın “Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın projeye karşı olduğunu sanmıyorum ama karşı gelmek AK Parti ile aynı safta olmak anlamına gelir” sözleri tartışmaları farklı boyuta taşıdı.

AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Artcı’nın projenin karşısında olan açıklamalarının ardından konu yeniden belediye meclis gündemine geldi. Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın yönettiği toplantıda tekrar tartışmalara neden olan katı atık bertaraf tesisi konusunda kesin kararın ne olduğu soruldu. AK Parti Meclis Üyesi Ayşegül Duran Türker, Başkan Kayalar’dan herkesin huzurunda kesin kararını söylemesini istedi. Türker, “Çöp tesisiyle ilgili kesin kararınızı verin. İstiyorum ya da istemiyorum deyin” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ise bu sözlerin ardından, “Çevreye karşı bir zararı yoksa net olarak istiyorum” yanıtını verdi.

AK Partili Meclis Üyesi Cemil Az da belediyenin faaliyet raporunda eksikler olduğunu belirtti. Kayalar’a, “En önemli projeniz olan çöp tesisini buraya koymayı unutmuşsunuz” dedi. Az ayrıca, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasından sonra en son mecliste siz de çöp tesisini istemediğinizi belirtmiştiniz.  Daha sonra Milletvekiliniz Murat Bakan’dan açıklamalar geldi. Sayın milletvekili şahsınızı ve Menderes halkını tehdit edemez.  Siz çöp tesisine karşı çıkarak AK Parti saflarında yer almış olmazsınız. Aksine Mendereslinin yanında olmuş olursunuz.  Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçen hafta istihdam ile ilgili sözleri oldu. İki adet otobüs de hediye etti.  Sizi ne ile kandırmaya çalışıyorlar. Siz niye tam olarak çıkıp karşı çıkmıyorsunuz? Menderes’te çöpü istemeyen AK Parti değildir. Menderes halkının tamamıdır.  Murat Bakan ‘Menderesli çöp tesisini istiyor’ diyorsa gelsin Gölova’da bunu halka anlatsın” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Kayalar toplantının gerilmesi üzerine sesini yükselterek meclis üyelerini susturmaya çalıştı. AK Partili Halis Macit bunun üzerine, “Faaliyet raporunda borç edebiyatı yapıyorsunuz. Hizmet yapın.  Menderes’te çöp tesisi yapılmasına bizimle birlikte karşı çıkın. Sizin milletvekiliniz burada kimseyi tehdit edemez.  Sinirlenip bağırmanıza, üslubunuzu bozmanıza gerek yok” diye konuştu.

Toplantıda, “Menderes halkının sesine kulak verin” diyen AK Partili Meclis Üyesi Mümin Bayram da, “Büyükşehir Belediyesi’nde bu çöp tesisi gündeme geldiğinde Ayşegül Duran Türker ve benim dışımda kimse sesini çıkartmadı.  Siz toplantıya dahi katılmadınız. Bu işin siyaseti olmaz.  Hiç kimse çocuk çocuğumuzun kaderiyle oynayamaz. Menderes’te yaşamayanların iradesiyle turizm, tarım, ticaret baltalanamaz.  Menderes’te yaşayan bir vatandaş olarak bu durumu çocuklarınıza anlatamazsınız.  Unutmayın ki Torbalı’da daha önce CHP ilçe başkanının baskıları ve dik duruşuyla ÇED raporu onaylanmasına rağmen bu tesis yapılamadı” dedi.

Öte yandan meclis üyeleri AK Partili önceki Belediye Başkanı Bülent Soylu döneminde yapılan faaliyetlerin bir kitapçık olarak bastırıldığını, bunun da ilçeye dağıtıldığını söyledi. Meclis üyeleri yeni yapılan bir şey olmadığını, mevcutlara ekleme yapılarak yeni fotoğraflarla algı yaratıldığını belirtti.