GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
14 Eylül 2021 Salı 10:43

AK Parti ve MHP'den öneri gelmişti... Kocaoğlu isim tartışmasına nokta koydu!

28 Şubat Davası'ndan ceza alıp tutuklanan ve rütbeleri sökülen Çevik Bir’in isminin Buca’daki meydandan kaldırılması konusu gündem oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu tarafından meydanın isminin önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun adının verilmesi önerisi geldi. Kocaoğlu yaptığı açıklamada ise konuya soğuk baktığını belirterek “Kim ne iş yaparsa yapsın. Bir yere isim verilecekse vefatından sonra verilmesinden yanayım” ifadelerini kullandı.

EGEDESONSÖZ- Buca’da bulunan Çevik Bir Meydanı’nın isminin değiştirilmesi konusu dün toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine geldi. Müebbet hapis cezasına çarptırılan ve rütbeleri sökülen Çevik Bir’in yerine önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun verilmesi önerisi AK Parti ve MHP’den gelmişti. Oybirliği ile Hukuk Komisyonu’na sevk edilen öneri ile ilgili olarak Kocaoğlu’ndan açıklama geldi.

Egedesonsöz’e açıklama yapan Kocaoğlu kendi isminin meydana verilmesi önerisine “Komisyondan çıkarsa bile ismimin konulmasını tasvip etmiyorum. Doğru bulmuyorum. Doğru bulmadığım için de kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

ONAYIM OLMAMASINA RAĞMEN STADYUMA İSMİM VERİLDİ
Kocaoğlu ayrıca, “Ben 15 sene bu kente başkanlık yaptım. Kim ne iş yaparsa yapsın. Bir yere isim verilecekse vefatından sonra verilmesinden yanayım. O zamana kadar unutulmazsa tabi… Hizmet iltifata tabidir. Bu da bir görüş ama bu da benim görüşüm... Yine Tire Stadı’na adımı vereceklerdi. Ben karşı çıktım. Bornova Stadı’na ismim verilmeye çalışıldı karşı çıktım. Orada da başkan arkadaşımız benim onayım olmamasına rağmen meclisten kararı geçirmiş. Stadyuma ismim belediye başkanı iken yazdırılmadı, başkanlıktan ayrıldıktan sonra ismim yazıldı. Birinin isminin verilip başka birinin isminin yazılmasına her zaman muhalefet yaptım. Bir yerin isminin kaldırılması konusuna ben vesile olmak istemem.  Bu beni rahatsız eder” ifadelerini kullandı.