GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Yerel Yönetimler
16 Eylül 2020 Çarşamba 09:17

AK Parti'den '120 dakika' hamlesi: İlk aktarma ücretsiz olsun!

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe İzmir'de uzun yıllardır kullanılan 90 dakika uygulamasının yerine getirilen 120 dakika uygulaması ile ilgili konuştu. İlk aktarmanın ücretsiz olması için önerge veren Hızal ve Boztepe, suya ve ulaşıma getirilen zamların Tunç Soyer'e büyük oy kaybettirdiğini açıkladı.

Oktay GÜÇTEKİN/EGEDESONSÖZ - İzmir'de toplu taşıma için önemli bir yere sahip olan 90 dakika uygulamasının kısmi olarak kaldırılması sonrası AK Parti harekete geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kararlaştırılan ve 1 Eylül tarihi itibari ile hayata geçirilen yeni sistem ile birlikte İzmirliler ilk binişe (Tam ücret) 3,46 kuruş öderken, ilk ve ikinci aktarma için 50'şer kuruş ödemeye başlanmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri "90 dakika" uygulamasının değişmesine ilk andan itibaren yeni sisteme karşı çıkarken, Büyükşehir'in Eylül ayı olağan meclisin birinci oturumunda önemli bir adıma imza attı. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe'nin imzası ile ulaşım ücretleri için yeni bir öneri verildi. Komisyona gönderilen önerinin kabul edilmesi durumunda İzmir'de ulaşım ücretlerinin yeniden değişmesi gündeme gelecek.

İLK AKTARMA 0 TL
AK Parti tarafından verilen önergeye göre ilk ve ikinci aktarmalarda mevcut sistemde 50'şer kuruş ücret ödenirken, önerinin kabul edilmesi halinde ilk aktarma 0 TL olacak. İkinci aktarmanın yine 50 kuruş olacağı öneride, 3'üncü aktarmanın ise 1 TL olması bekleniyor. Yeni sistemde 4'üncü aktarma ve sonraki aktarmalar ise 50 kuruş olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe yapılan zamların Tunç Soyer'e ciddi oranda oy kaybı yaşattığını söyledi. Sorunsuz işleyen bir sistemin bozulduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili Hızal şu ifadeleri kullandı:

"Geçen ayki toplantıda ulaşım ile ilgili bir zam yapıldı. Burada biz itirazımız ortaya koymuştuk. Çünkü İzmir aktarma üzerine kurulu bir şehir ve tıkır tıkır işleyen 90 dakika sisteminin ortadan kaldırılmaması yönünde itiraz ettik. Bu itirazlarımız maalesef kabul görmedi mecliste ve maalesef ki 12 yıllık 90 dakika ortadan kaldırıldı. Bizde Hüsnü beyle birlikte AK Parti Grubu olarak 90 dakikanın yeniden hayata geçirilmesi için önerge sunduk. İlk binişte bir fiyat düzenlemesi ile 3.56'lık ücret 3.46'ya düşürülmüştü o kalsın dedik ancak ilk aktarmadan hiçbir şekilde ücret alınmaksızın, İzmirliler için, İzmirlilerin beklentileri doğrultusunda bir talepte bulunduk. Bu komisyonda görüşülecek. Biz 90 dakikanın hayata geçirilmesi için hem komisyonda hem mecliste elimizden geleni yapacağız. Çünkü bir tarafta insanları aktarmaya mahkum edeceksiniz sonra aktarmaya ücret koyacaksınız. Bu İzmirliler açısından kabul edilebilir bir durum değil. Ya ulaşım sistemini düzene soksunlar ki bunu yapmak mümkün görünmüyor…  İnsanlar aktarmaya mahkumsa, en az 1 aktarma yapmak zorundaysa o zaman o aktarmadan ücret almamak zorunda diye bir öneri ortaya koyduk."

"CİDDİ BİR OY KAYBINA UĞRADIĞINI BİLİYORUZ"
Konunun oy kaybedip kazanmasından çok daha öte olduğunun altını çizen AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, 90 dakikanın geri getirilmesi gerektiğini vurguladı. Hızal "Şimdi ulaşım zammına bakıldığında Türkiye'de ciddi bir gündem olmuş konu. Neden gündem olduğu konusunda ise iki neden bulunuyor. Bunlardan birincisi toplamda Tunç Soyer'in göreve geldiğinden beri suya yüzde 40'a varan bir zam yapması, ulaşıma ise toplamda yüzde 45 zam yapması. Soyer'in aktarmayı ortadan kaldırmayacağı ve zam yapmayacağı konusunda. Bunlar hem seçim öncesi hemde seçimden hemen sonra söylemişti. Ulaşım konusuna bakıldığında hem zam yapıyorsunuz hem de 90 dakika uygulamasını, kendilerini tüm Türkiye'ye örnek gösterdiği uygulamayı ortadan kaldırıyorsunuz... Ciddi bir tepkinin olduğunu biz görüyoruz. Kendileri nasıl görmüyor bunu anlamıyoruz. Türkiye'de gündeme oturmuş, sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girmiş bir mesle. Hala konuşan bir mesele. Elbette ki İzmirliler günü geldiği zaman bunun hesabını soracaktır. Oy kaybı konusunda evet ciddi bir şekilde oy kaybına uğradığını bizde biliyoruz. Kendileri yaptığı anketlerde başarı oranlarının ne kadar düşük olduğunu ve bunları kamuoyundan gizlemeye çalışmalarda bunları dinliyoruz biliyoruz. Aslında mesele oy kaybı ya da oy kazanmanın ötesinde İzmirlilerin menfaati için 90 dakika uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini söylüyoruz" diye konuştu.

"GÖRMÜYOR, DUYMUYOR, İŞİTMİYOR"
Tunç Soyer'e en çok arka sıradakiler olarak tanımladığı gruptan tepki olduğun söyleyen Hızal, 90 dakika için ellerinden gelen tüm mücadeleyi vereceklerinin altını çizdi. Hızal "Ben geçenlerde bunla ilgili alana çıktım otobüse, Metro'ya, İZBAN'a bindim. Cengizhan'dan Konak'a gittim ve 2 vesait değiştirdim. Orada vatandaşlarla da görüştüm. Bu konuda beni arayanlar da mesaj atanlar da oluyor… İzmirliler hem su zammının bu kadar kısa aralıklarla bu kadar yoğun yapılmasından, hem de 90 dakikanın kaldırılması ve ulaşımda zamların yapılmasından çok ciddi rahatsızlık duyuyorlar. Bize şunu söylüyor vatandaşlar; Biz oy verenler olarak Tunç Soyer'in seçim öncesi ve sonrası söyledi zam yapılmayacak ifadelerinde, 90 dakika kaldırılmayacak ifadelerinde kendisine güvenmiştik ancak gördük ki 1 yıl olmadan yüzde 45'lere varan zamlar yaptı.

Özellikle Tunç Soyer'in arka sıralar olarak tabir ettiği ve arka sıradakileri mağdur etmeyeceği dediği kesimden çok ciddi tepkiler geliyor. Meclis öncesi de bana ciddi bir tepkiler geliyor. En net tepkiyi Tunç Soyer'in kendi sosyal medyasında yaptığı paylaşımlara gelen yorumlarla görebilirsiniz. Binlerce yorumlar geliyor. Ama Tunç Soyer herhalde İzmir'in birçok sorununa kulaklarını tıkadığı gibi İzmirlilerin bu tür taleplerine de kulaklarını tıkadı. Asıl mesele bu… Görmüyor, duymuyor, işitmiyor… Bizde duyması ve görmesi için yeniden bu önergeyi verdik. Yeniden 90 dakikanın hayata geçirilmesi için mücadelemizi vereceğiz" dedi.

"İLK AKTARMAYI ÜCRETSİZ YAPABİLİRİZ"
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe mevcut sistem ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir yere tek binişle gidilemiyor. Çiğli'de inip Karşıyaka'ya bile neredeyse tek vesait ile gidemiyorsunuz. İzmir'de şuan ikinci biniş zorunlu gibi. İkinci binisi bedava, sonrakileri ücretli yaptık. Bazıları sıkça in-bin yapıyor, ancak bizim önerimiz ile birlikte bu durumunda önüne geçmiş olacağız. İzmir'de tek vesait ile hiçbir yere gidemiyorsunuz.  Bundan kaynaklı olarak en azından ilk aktarmayı ücretsiz yapıp sonraki aktarmaları ücretli yapabiliriz."

BOZTEPE: YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN
Tunç Soyer'in oy oranlarında su ve ulaşım zamlarının ardından düşüş olduğunu belirten Hüsnü Boztepe, 120 dakika'ya  çıkartarak zamları şirin gösteremeyeceklerini söyledi. Boztepe "Bence bu yanlıştan dönmeleri lazım. Çünkü 90 dakikanın kaldırılması ve ücretlendirme konulmasının ardından bütün İzmir ciddi anlamda tepkili. Bu süreç sayın Soyer'in oy oranını da etkileyecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu süreçten önce anketlerde yüzde 55-56 gibi oy alırken, yapılan son anketlerde su ve ulaşım zammı sonrası oy oranı yüzde 40'lara kadar düşmüş durumda. 90 dakikayı 120 dakika yaparak arkasındaki zammı gizlemeye çalıştılar. 120 dakika olarak değiştirerek bu zammı şirin gösteremezsiniz" diye konuştu.

BÜYÜK BİR MADDİ YÜKTEN KURTARMIŞ OLACAĞIZ
Zamlardan kesinlikle dönülmesi gerektiğinin altını çizen Boztepe, kendilerinin getirdiği öneri ile toplu taşımadaki yoğunluğun azalabileceğini belirtti. Boztepe: "Tekrar ve ısrarla söylüyorum. Kesinlikle bu zamdan dönülmeli. Dönülemiyorsa ise bizim önerdiğimiz sistem kabul edilmeli. İlk aktarmanın kaçınılmaz olduğu ilimizde en azından bu düzenleme ile birlikte vatandaşlarımızı büyük bir maddi yükten de kurtarmış olacağız. Ayrıca yapacağımız düzenleme ile birlikte insanların iki durak sonra inip sürekli otobüs değiştirmesinin önüne de geçmiş olacağız. Bu sayede pandemi sürecinde de otobüslerde oluşacak yoğunluğun önüne geçerek daha güvenli bir ulaşım sağlamış oluruz" dedi.

OTURDUĞUMUZ YERDEN HAZIRLAMADIK
Verdikleri öneriyi vatandaşı dinleyerek hazırladıklarını belirten Boztepe sözlerine şu şekilde devam etti; "Biz bu kararı öneriyi hazırlarken de oturduğumuz yerde hazırlamadık. Halkın içine indik onlara sorduk, toplu ulaşımı sıkça kullanan kişilerle iletişime geçtik ve onların bize aktardıkları sonrası biz böyle bir düzenlemenin İzmirli vatandaşlar için daha doğru ve daha ekonomik olacağına karar verdik"