GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
21 Kasım 2020 Cumartesi 15:51

AK Parti'de kongre günü... Bakan Pakdemirli'den belediyelere 'sorumluluk' çağrısı!

AK Parti Narlıdere ilçe kongresinde video konferans yönetimi ile katılarak konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  "Belediyelerinize de sorumluluklarını hatırlatın. Zira yerel idarenin oy alıp da ‘Hadi bana eyvallah’ deme lüksü yoktur. Her bir oy belediyeye ayrı bir sorumluluk yükler. Yerel yönetimlere siz belirlerken onların sorumluluklarını da onlardan istemeyi unutmayın" ifadelerini kullandı.

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - AK Parti İzmir'de tamamlanamayan 3 kongresinden biri olan Narlıdere kongresi tamamlandı. 

Eski başkan Kadir Bekar'ın yeniden aday gösterilmedi kongrede tek aday olarak seçimlere giren Metin Yıldırım AK Parti Narlıdere'nin yeni ilçe başkanı seçildi.

Koronavirüs testi pozitif çıkan AK Parti Narlıdere eski ilçe başkanı Kadir Bekar, katılamadığı kongreye yeni başkan seçilen Metin Yıldırım'ın yanı sıra, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli video konferans yöntemi ile katıldı.

AK Parti İzmir'de olağan 7'nci Narlıdere Kongresi'nde Divan Başkanlığına Ahmet Özdemir seçildi.

PAKDEMİRLİ: HER BİR OY BELEDİYEYE AYRI BİR SORUMLULUK YÜKLER
Kongreye video konferans yönetimi ile katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, vatandaşlara yerel yönetimlere sorumluluklarını hatırlatma çağrısında bulundu. Pakdemirli, " Bugün çiçekler diyarı güzel ilçemiz Narlıdere’de sizlerle olamamaktan dolayı mahzunum. Ama İzmir’e olan bağlılığımı ve Narlıdere’ye olan sevdamı bilmenizi istiyorum. Öncelikle 20 gün öne yaşadığımız deprem dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Depremden hemen sonra İzmir’e intikal ettim. İlk andan itibaren hızlı bir mücadeleye girdik. Elif ve Ayda umudun adı oldu. Ancak o gece ve sonrasında yaşananlar çok acı hatıralar olarak zihnimizde iz bıraktı. Rabbim bir daha göstermesin. Devletimiz de tüm imkânlarıyla oradaydı. Milletimiz bu defa da İzmir için seferber olmuştu. Dikkat ederseniz artık ülkemizde hiçbir afetin ardından ‘Nerede bu devlet sesleri’ yükselmiyor. Çünkü devletimiz ilk andan itibaren halkın yanında oluyor ve yaraları sarmak için çalışıyor. Yine depremin yol açtığı hasarların kalıcı telafisi için çalışıyoruz. Konteyner kentimizin kurulumu neredeyse bitti. Kalıcı konutlar için de proje hazırlıkları tamamlandı. Bu ay içerisinde ihaleler yapılacak inşaat sürecine geçilecek. 1 yıl dolmadan vatandaşlarımız için konutların hazır olacağını söyleyebilirim. Bunun yanında bin 750 konutu yerinde inşa edeceğiz. Yine belirlenen rezerv alanlarında 3 bin konut inşa ederek hak sahiplerine dağıtacağız. İzmir’de depreme dayanıksız konutların dönüştürülmesi için de çalışıyor olacağız. Bu konuda sizlerden de desteklerinizi bekliyoruz. Ayrıca bu konuda belediyelerinize de sorumluluklarını hatırlatın. Zira yerel idarenin oy alıp da ‘Hadi bana eyvallah’ deme lüksü yoktur. Her bir oy belediyeye ayrı bir sorumluluk yükler. Yerel yönetimlere siz belirlerken onların sorumluluklarını da onlardan istemeyi unutmayın. Ona göre takibini yapın. Unutmayın; deprem olsun ya da olmasın riskli binaları bularak oradaki vatandaşları sağlam konutlara taşımak yerel idarelerin görevidir. Biliyorum ki İzmir’i ve Narlıdere’nin yıllanmış tüm sorunları hizmet etmeyen bir zihniyetin ürünüdür. Buna üzülüyorum. 81 vilayete baktığınızda AK Parti’nin marka belediyeciliğini göreceksiniz. Nereye ne yapıldığı devletin kayıtlarında vardır. Dolayısıyla tüm hemşerilerime tavsiyem oyunuzun hesabını tutun. Zira mahkeme kadıya mülk değildir. 3 yıl içinde kim sözünü tutmuş hatırlatın" dedi

"NARLIDERE’DE ZOR BİR SAHADA MÜCADELE ETTİĞİNİZİ BİLİYORUM"
Bakan Pakdemirli sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü: "Bu yıl başta pandemi olmak üzere deprem, çığ ve orman yangınları gibi felaketler nedeniyle çok mesai harcandı. Bunun üzerine son olarak yeni pandemi tedbirleri açıklandı. Biz hiçbir şeyi, bahane etmeden üretmeye ve yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Lideri bu kadar çok çalışan bir partinin mensupları da çok çalışkan olmak mecburiyetindedir. Yine ülke gündemimizde siyasi ve ekonomik çok fazla atılımlar var. Hem salgının yol açtığı sıkıntılar hem de ekonomik ve asgari atılımlarımızın yarattığı rahatsızlıklar var. Çok sağlam temeller yarattık. Yeni reformlarla birlikte bunların üzerine yeni katlar çıkacağız. Bizim partimizin değişim ve dönüşümden hiçbir çekincesi yok. Milletimiz için en faydalı olanı uygulamak bizim boynumuzun borcudur. Narlıdere'de zor bir sahada mücadele ettiğiniz biliyorum. Yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Benim sizden ricam Narlıdere’nin tüm sorunlarını yetkililere iletmeye azami gayret gösterin. Kim ne derse desin kimi seçerse seçsin vatandaşımızın gönlünü hoş tutmalıyız. Hiçbir unvan baki değildir ama iyi insan olmak her şeyin üstündedir. Bir diğer ricam da seçim arifesini beklemeden sahadan hiç kopmayalım. Sokak sokak gezip sorunları dinleyelim. Hep diyorum İzmir hak ettiği yeri bulamadı. AK Parti bu konuda her türlü sınavı vermeye hazır. AK Parti bugünlere bir anda gelmedi. Milleti dinleyerek geldi. Eriştiğimiz bu noktada teşkilatımızın emeği büyük."

YILDIRIM: CEKETİMİZİ KOYSAK KAZANIRIZ DİYORLAR, O CEKETİ TERS GİYDİRECEĞİZ
Kongrede söz alan AK Parti yeni ilçe başkanı Metin Yıldırım, Narlıdere'de 'ceket' siyaseti olduğunu söyledi. Yıldırım, "Öncelikle bu görevi bana veren genel merkezimize ve il başkanımıza teşekkür ediyorum. Benim için çok kutsal bir görev. İçimde kalmıştı. 2 defa genel merkeze mülakata gitmiştim ancak arkadaşımız mazbatayı aldı bizde onun elini kaldırdık. Hep teşkilatımız adına faydalı olmaya çalıştık. Yüce rabbim bize bu görevi nasip etti. Yeni yönetimimizde çok kıymetli arkadaşlarımız var ve onlardan da üst seviyede faydalanabileceğimizi düşünüyoruz. Yedek arkadaşlarımız da birbirinden kıymetli. Bu siyasi bir kuraldı, o yüzden dışarıda kalan arkadaşlarımız da oldu. Dışarıda kalmakta önemli değil, her birini ayrı ayrı kucaklayacağız. Size ihtiyacımız var, kesinlikle kırgınlık yaşamayalım, 7/24 telefonlarımız açık. Yarından itibaren hep birlikte omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Siz gelmeseniz bile siz arayacağım.  Narlıdere hep zor diyorlar. Zor olacak ki imtihan olsun. Biz hep zoru sevdik. Narlıdere'de hep bir ceket düşüncesi var. Yani ceketimizi koysak kazanırız diyorlar. Biz o ceketi ters giydireceğiz. Çalmadık kapı bırakmayarak başarıyı en üst düzeyde sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

ÖZDEMİR: BUGÜNE KADAR HİZMET ETMİŞ ARKADAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Kongrenin konuşmasını gerçekleştiren  Divan Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, pandemi dolayısıyla katılımın kısıtlı tutulduğunu söyledi. Özdemir "Korona tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanımız bir takım kısıtlamalar açıkladı. Narlıdere kongremizi İzmir depremi nedeniyle ertelemiştik. Teknik anlamda bir defa ertelemiştik kongremizi ikincisini ertelemek istemedik. Sınırlı sayıda söyleme ve insanlar kongremizi gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar hizmet etmiş arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve bundan sonra seçilen arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.