GÜNCEL EGE YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ POLİTİKA SPOR RÖPORTAJLAR YAZAR CAFE FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
Politika
7 Nisan 2021 Çarşamba 16:40

'Piriştina’nın siyasi danışmanıyım' demişti… Baltayı taşa vurdu!

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten yargılandığı davada tanık olarak ifade veren eşi Deniz Arda’nın “Ahmet Piriştina’nın danışmanı olarak Gaziemir sorumlusuydum” sözlerine yanıt geldi. Buca eski Belediye Başkanı ve Piriştina’nın oğlu Levent Piriştina, “Hanımefendi belli ki sığınacak liman arıyor. Babamın bu isimde bir danışmanı yoktu” dedi. O dönem Piriştina ile siyaset yapan isimler de Deniz Arda’yı yalanladı.

EGEDESONSÖZ- Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yargılandığı davada eşi Deniz Arda’nın savunması dikkat çekti. Belediye Başkanı Arda’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımları kabul etmeyen Arda, hesapların sahte olabileceğini söyledi. Mahkemede “tanık” olarak ifade veren Arda, eşinin seçim kampanyasında aktif olarak çalıştığını dile getirdi. Siyasetle yakından ilgilendiğini anlatan Arda, eşi belediye başkanının şu anda bile sosyal medya hesaplarını kullanmadığını iddia etti.

Bir dönem belediyede “fahri koordinatör danışman” olarak görevlendirilen ve kartvizitleri tepkilere neden olan Deniz Arda mahkemede, “1999 yılından beri siyasetle yakından ilgileniyorum. Ahmet Piriştina’nın siyasi danışmanı olarak Gaziemir sorumlusuydum. Eşim 2009 yılında Gaziemir Belediye Başkanlığı’na adaylığını koydu. O tarihten itibaren sosyal medya hesaplarını da ben yönetiyorum” demişti.

BU HANIMEFENDİ BABAM TAVLA OYNARKEN SEYİRCİ OLARAK ORADA BULUNMUŞ OLABİLİR
Deniz Arda’nın “Piriştina’nın siyasi danışmanıydım” sözlerine ilk tepki aileden geldi. Buca’da 2014-2019 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Piriştina’nın oğlu Levent Piriştina, “Babamın ne resmi ne de gayrı resmi Deniz Arda diye bir danışmanı olmadı. Olsaydı bilirdim. Belli ki, bu hanımefendi son gelişmelerin ışığında sığınacak bir liman arıyor. Ha, şu olabilir; Rahmetli babam tavla ustasıydı. Belki, birileri ile tavla oynarken bu hanımefendi seyirci olarak orada bulunmuş olabilir. Biz ailecek kendisine ‘danışman’ sıfatı yakıştıran çok kişiyle karşılaştık. Bana ‘babanı Bülent Ecevit ile tanıştıran biziz’ diyen bile oldu. Deniz Arda isimli bir danışmanı kesinlikle tanımıyoruz” dedi.

BÖYLE ŞEYLER SİYASETTE OLUYOR
CHP’de uzun yıllar milletvekilliği, il başkanlığı gibi kritik görevlerde bulunan isim olan Alaattin Yüksel de  geçmiş dönemleri hatırlattı. Yüksel, “Rahmetli Ahmet Piriştina’yı CHP’ye geçmesi için ikna eden benim. En yakınında kim varsa tanırım. Arda çiftini tanıyorum tabii ki, ancak, Ahmet Piriştina’nın ne danışmanı ne de Gaziemir sorumlusu olamaz. Ahmet zaten, kimseye böyle unvanlar vermezdi. Demek ki, hanımefendi kendisini böyle bir makama oturtmuş. Böyle şeyler siyasette oluyor. Eğer siyasi danışman ya da Gaziemir sorumlusu ise bu unvanı taşıyan imzalı bir yazışmanın olması gerekir ama ben hiç görmedim” diye konuştu.

AHMET PİRİŞTİNA’NIN DANIŞMANI OLSA EN İYİ BEN BİLİRİM
Gaziemir siyasetinin önemli isimlerinden CHP eski İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy da, “CHP Gaziemir İlçe Başkanı olarak Halil Arda’nın parti üyeliğinin altına imza atan kişi benim. Eşini CHP’ye üye yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. İkisini sadece bir kez, Rahmetli Piriştina’nın Özel Kalem Müdürü Sitemay Hanım’ın makamında otururken gördüm… Ahmet Piriştina’nın danışmanı olsa en iyi ben bilirim” dedi.

İSMİNİ BİLE DUYMADIM
Konak eski Belediye Başkanı ve Priştina’nın yakın dostu Erdal İzgi de, “Danışmanlığı mümkün değil. Kendisini hiç hatırlamıyorum ve o dönem ismini duymadım” ifadelerini kullandı.